Niezbędne elementy każdej strony internetowej

23.12.2019

1. Spójny przejrzysty układ
Oczywiście, strona powinna wyglądać estetycznie, ale nie mniej ważna jest jej użyteczność. Zanim uruchomimy gotowy serwis, warto zadbać o spójną i logiczną strukturę strony. Jest to niezmiernie ważne zarówno dla użytkownika, jak i pod kątem pozycjonowania SEO, ponieważ Google główną uwagę skupia przede wszystkim na treści strony, która dla odwiedzającego ma największą wagę oraz na zhierarchizowanej strukturze strony, co poprawia wyniki wyszukiwania.

2. Responsywna wersja strony
Coraz więcej użytkowników przegląda internet również z urządzeń mobilnych, w związku z powyższym, powinien być kładziony duży nacisk na wersje responsywne stron internetowych. Przeglądanie strony na urządzeniu o mniejszym ekranie takim jak na przykład, komórka bądź tablet jest zdecydowanie innym doświadczeniem w stosunku do standardowego komputera. Dlatego bardzo istotnym elementem nowoczesnej strony jest wersja responsywa. Niezbędnymi składnikami RWD (Responsive Web Design) są:

  • dostosowanie wielkości ikon w celu ułatwienia z nimi interakcji,
  • implementacja prostej i przejrzystej nawigacji łatwej w obsłudze,
  • dodanie funkcjonalności click-to-call (kliknij aby zadzwonić) umożliwiającej odwiedzającemu nawiązanie połączenia za pomocą jednego dotknięcia,
  • wyświetlanie map lokalizacyjnych umożliwiających łatwą nawigację do siedziby firmy w oparciu o aktualne położenie klienta.

3. Metadane
Właściciele stron internetowych często dbają o aspekt wizualny strony oraz dostarczają bardzo wielu wyczerpujących treści użytecznych dla odwiedzającego. Jednakże, zaniedbują oni ten obszar, który jest istotny z perspektywy wyszukiwarek internetowych, co sprawia, że zastanawiają się, czym spowodowany jest tak niski poziom odwiedzin na ich stronie pomino wysiłku i starań jaki włożyli w jej budowę.
Metadane, czyli potocznie "dane o danych" są wykorzystywane w celu uświadomienia silnika wyszukiwarki internetowej, czego może się spodziewać na aktualnie indeksowanej stronie. Dane te będą wykorzystane nie mniej istotnie niż pozostałe składowe w celu analizy poprzedzającej decyzję wyszukiwarki na ile zapytanie jest powiązane z treścią naszej strony a w konsekwencji to czy i na jakim miejscu w wynikach wyświetlić naszą stronę.

4. Blog
Ostatni często zaniedbywany element to prowadzenie bloga. Blog to doskonały sposób na dodawanie nowych treści na stronie, które nie muszą być powiązanie strukturalnie z pozostałą częścią serwisu. Bardzo wiele powodów sprawia, że blogowanie jest doskonałą opcją na stronie internetowej. To do doskonała forma zainteresowania klienta treścią na stronie, spraw żeby była to dla niego miła lektura do której będzie często wracał. Jest to doskonały kanał informacyjny, gdzie możesz zamieszczać najświeższe informacje odnośnie oferowanych produktów i usług. Rzetelnie prowadzony blog to skarbnica wiedzy, a dzieląc się nią z innymi wzbudzamy zaufanie, poprawiamy wizerunek a przede wszystkim podnosimy naszą wiedzę przez co profesjonalizm. Kolejnym powodem przemawiającym za prowadzeniem bloga, są korzyści jakie daje on w kwestii pozycjonowania strony internetowej. Jeśli jest prowadzony w umiejętny sposób i regularnie aktualizowany dostarcza silnikom wyszukiwarek doskonałej łatwo indeksowalnej treści co z pewnością zaowocuje lepszym rankingiem w wynikach wyszukiwania. A co w konsekwencji spowoduje wzrost audytorium Twojego bloga jak i całego serwisu.

5. Bezpieczeństwo
Jeśli sprzedajesz on-line, bardzo istotnym elementem polityki bezpieczeństwa będzie zabezpieczenie witryny za pomocą certyfikatu SSL. SSL szyfruje wiadomości pomiędzy Tobą a Twoimi klientami, a mogą to być bardzo poufne dane typu: nr karty kredytowej, numer PESEL. Nieumiejętne ich składowanie może nadszarpnąć reputację firmy, a gorszym wypadku może skutkować narzuceniem kary przez GIODO. Posiadanie certyfikatu SSL zminimalizuje obawy klientów o bezpieczeństwo ich danych.

6. Integracja z mediami społecznościowymi
Twitter. Facebook. Tumblr. YouTube. Pinterest. Google +. LinkedIn. Instagram... Istnieje wiele platform społecznościowych, na których warto promować swoją firmę. Jest to bardzo istotny element szeroko pojmowanego marketingu internetowego Twojej firmy. Integracja strony internetowej z nadmienionymi serwisami ma pozytywny wpływ na SEO. Zwiększasz w ten sposób grono swoich potencjalnych odbiorców oraz rozpoznawalność marki. Warunkiem jest jednak stałe utrzymanie kontaktu, aktualizacja treści oraz aktywność na tych portalach.

7. Strona "O nas"
Jeśli internauta odwiedza Twoją stronę po raz pierwszy, wówczas strona "O nas" jest tą, do której jako pierwszej będzie nawigował w obrębie serwisu, w celu dowiedzenia się więcej na temat biznesu jaki prowadzisz. Serwis w którym brakuje takiej strony jest bez wyrazu i nie budzi zaufania. Poprzez dodanie tej strony informacyjnej serwis nabiera tożsamości. Oto kilka uwag, które pomogą Ci stworzyć bardzo wiarygodną stronę "O nas":

  • Opowiedz swoją historię, podaj szczegóły w jakich okolicznościach, gdzie i po co biznes jaki prowadzisz został stworzony,
  • Nie używaj sloganów w stylu “nasz zespół to grupa fantastycznych pasjonatów” albo “mamy jedyny w swoim rodzaju produkt”, zamiast tego pokaż, że te stwierdzenia są prawdziwe a jako argument przedłóż fakty, dane, które silnie ugruntują twoje stanowisko.
  • Bądź szczery, nie staraj się być tym kim nie jesteś. Jeśli masz mały zespół, nie udawaj wielkiej organizacji, zamiast, bądź prawdomówny, staraj się przedłożyć zalety wynikające z pracy w małym zespole dla dobra dwojga, Twojego i potencjalnego klienta.
  • Zaprezentuj swoje kompetencje, załącz kwalifikacje, nagrody, wzmianki prasowe które mogą być istotne dla Twojego biznesu. To pozwoli Ci wypracować pozycję eksperta na tym polu.
  • Ostatnie, o czym nie można zapomnieć to dodać trochę siebie w tym co piszesz. Potraktuj to jako zabawę, miej przyjemność z tworzenia treści na tę stronę, odwiedzający docenią poczucie humoru, ten zastrzyk twojej osobowości w treści pozwoli im lepiej Ciebie poznać.

8. Wyróżniające się dane kontaktowe
Odwiedzający Twoją stronę często poszukują i zbierają różne informacje odnośnie Twojej firmy. Jeśli jednak chcą zasięgnąć więcej informacji o Twojej działalności, bądź chcą wyrazić zainteresowanie produktem lub usługą, powinno być to bardzo łatwe do zrealizowania. Dane kontaktowe powinny być łatwe do znalezienia i wyróżniające się na stronie. Dedykowany link w górnej nawigacji kierujący do strony kontaktowej jest doskonałym sposobem na realizacje tego planu. Strona kontaktowa powinna zawierać formularz kontaktowy, numer telefonu, e-mail jak również dane kontaktowe kierujące do portali społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również dodane danych adresowych, numeru telefonu, e-maila do każdej strony serwisu w widocznym miejscu jak na przykład stopka.