Powody dla których internauci opuszczają strony internetowe

23.12.2019

Najgorsze jest jednak to, że duże grono nigdy już na nią nie wraca. Dlaczego? Bo zrobiła na nich fatalne pierwsze wrażenie. Oto zbiór najczęściej popełnianych błędów podczas tworzenia strony internetowej, które sprawiają, że strona jest szybko wyłączana przez oglądającego.

1. Długo ładująca się strona internetowa
Nie licz na to, że Twoi potencjalni Klienci poświęcą tyle czasu na zapoznanie się z ofertą, ile spędzą na jej ładowaniu. Niestety… Oni wiecznie się spieszą. Tak samo jak drażni ich wypatrywanie autobusu, tak samo odstręcza ciężka, długo ładująca się strona www. Po więcej niż 3 sekundach wgrywania się Twojej witryny, musisz liczyć się z tym, że 40% użytkowników zdąży z niej uciec.

2. Mało atrakcyjna szata graficzna
Powiada się, że nie należy oceniać książki po okładce, ale z drugiej strony wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze – to właśnie kilka pierwszych sekund zadecyduje o tym, czy odwiedzający dalej będą chcieli zagłębiać się w Twoją witrynę, czy szybko z niej uciekną. Nieestetyczna – chaotyczna lub krzykliwa szata graficzna doprowadzająca do ślepoty bardzo obrzydza odbiór strony www. Dlatego przy projektowaniu witryny nie obejdzie się bez zmysłu estetycznego, przyda się również odrobina wiedzy na temat UI.

3. Nieprawidłowy dobór kroju i wielkości czcionki
Przeczytanie fragmentu tekstu na stronie internetowej trwa ok. 20% dłużej niż przeczytanie takiego samego fragmentu na tradycyjnym papierze. Co więcej, czytelnicy tekstu online są o wiele bardziej rozpraszani przez różnego rodzaju odnośniki i ozdobniki i znacznie trudniej im czytać ze zrozumieniem. A tak jak wspomnieliśmy użytkownicy ciągle się spieszą, nie warto więc dodatkowo ich spowalniać mikro czcionką. I nie licz na to, że userzy sami ją sobie powiększą, tego typu zabiegi praktykuje jedynie niewielki odsetek. Zalecana minimalna wielkość to 16px, zapomnij o popularnej dwunastce. Niemniej jednak nie można też przesadzać w drugą stronę, mało kto lubi czytać ogromne litery. Pamiętaj też, by podczas tworzenia stron internetowych nie wprowadzać na nich zbyt wielu rodzajów fontów (max 3) i ogranicz się raczej do tych najbardziej znanych, nieszeryfowych, tym samym łatwych w odbiorze.

4. Mało czytelny tekst oraz brak hierarchii w treści merytorycznej
Była mowa o wielkości czcionek, ale to nie wszystko, równie ważna jest struktura tekstu. Zbity tekst sprawia, że trudno wyłuskać poszukiwane informacje, skazuje userów na konieczność przeczytania całej treści od deski do deski. Dlatego warto podzielić tekst na przyjemniejsze w odbiorze akapity i w miarę możliwości nadać im śródtytuły. Można również pokusić się o wyboldowanie najważniejszych informacji. Użytkownicy lubią ponadto tekst w formie wypunktowanej listy. I jeszcze jedna kwestia, unikaj zbyt długich wierszy. Maksymalnie linia powinna mieć do 75 znaków.

5. Strony internetowe bez wersji mobilnej
Userzy coraz częściej surfują po sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych, responsywność to już obowiązkowe „must have”. Jeśli tworząc stronę www zadbasz o to, by ładnie wyświetlała się ona na smartfonach bardzo ułatwisz życie swoim użytkownikom, a oni Ci się za to odwdzięczą.

6. Zbyt nachalne reklamy
To częsty problem blogerów, ale nie tylko. Zarobek zarobkiem, jednak należy pamiętać, że użytkownicy nie są głupi i nie wchodzą tylko po to na strony, by wydawać pieniądze. Mało tego są coraz bardziej świadomi i do reklam podchodzą z coraz większym dystansem. Ponadto reklamy rozpraszają i utrudniają odbiór treści, największa mordęgą userów są wyskakujące okienka ze sprzedażowymi komunikatami.

Na zakończenie
Podsumowując, internauci nie czytają od razu stron internetowych od deski do deski. Oni je skanują i bardzo szybko podejmują decyzję, czy warto zapoznać się z treścią dokładniej, czy nie. Jeśli więc zadbasz o to, aby pierwsze chwile na Twojej stronie www było dla czytelnika przyjemne, znacznie chętniej zapozna się on z prezentowaną ofertą. Skoro więc już użytkownik do Ciebie przyszedł, postaraj się, aby pozostał u Ciebie przez trochę dłużej, niż marne 5 sekund.